Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy wątróbka dla kota to dobre urozmaicenie jego diety?

W wątróbce drzemie wiele cennych witamin, które w nadmiarze mogą zaszkodzić mruczkowi. Koty to szczególne łasuchy na podroby, jednak czy mogą stanowić podstawę żywienia? Zobacz, jak podawać wątróbkę, aby nie stworzyć zagrożenia.

 

Kot je wątróbkę.

 

Podroby w kociej diecie

Najcenniejsze dla kotów jest mięso pochodzące z mięśni zwierząt, jednak bardzo ważną rolę odgrywają także podroby. W pełnoporcjowych gotowych karmach dla kota producenci dodają podroby, które stanowią doskonałe źródło cennych minerałów i witamin.

Wątróbka jest źródłem wielu cennych składników – witamin, aminokwasów, minerałów i białek o wysokiej wartości biologicznej. Znajdują się w niej kwasy OMEGA-3, czyli niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe. Ten podrób stanowi bardzo bogate źródło witaminy A, witaminy B, witaminę C i witaminę D. Najważniejsza z nich to witamina A, która nie jest wytwarzana przez koci organizm i musi być dostarczana poprzez posiłki. Jest to istotny element w żywieniu kociąt, gdyż witamina A odpowiada za prawidłowy rozwój. Wątróbka jest polecana w diecie małych kotów.
Dodatkowo wątróbka jest bogata w cynk, żelazo, cholinę, niacynę czy niezbędną taurynę.

 Może Cię zainteresować: Dieta kociego seniora

 

Surowa wątróbka dla kota

Każde surowe mięso z niepewnego źródła może stanowić zagrożenie dla zdrowia kota. Szczególnie niebezpieczne jest surowe mięso wieprzowe, w którym mogą znajdować się wirus SHV-1 powodujący śmiertelną chorobę Aujeszky’ego.
Wątróbka wieprzowa dla kota nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem i zdecydowanie bardziej polecamy inne wątróbki. Bezpieczniejszą opcją jest wybór wątróbki drobiowej dla kota.

 

Kot je surowe mięso.

 

Jak przygotować wątróbkę dla kota?

Wątróbka to zarówno źródło cennych składników, jak i możliwe źródło niebezpieczeństwa. Jak w takim razie poprawnie przygotować wątróbkę?
Najpierw należy wybrać mięso znanego pochodzenia, aby nie zatruć kota. Dobrym wyborem będzie łatwo dostępna wątróbka drobiowa, która jest dość mała i ułatwi to przygotowywanie porcji dla kota.

Bardzo ważna jest ilość! Kot powinien dostawać wątróbkę maksymalnie dwa razy w tygodniu i porcja powinna być mała. Nadmiar tego podrobu może doprowadzić do hiperwitaminozy, która jest bardzo groźna dla kotów.

Wyjątkiem jest tutaj dieta BARF dla kota, w której to proporcje mięsa i podrobów obliczane są przy pomocy dokładnych kalkulatorów BARF i w takim modelu żywieniowym każdy kot ma osobno wydzielone poszczególne porcje.
Pamiętajmy o niedodawaniu soli i innych przypraw do gotowania, gdyż są szkodliwe dla zwierząt domowych.Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość