Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Żółw grecki (Testudo graeca) - najważniejsze informacje o gatunku

Żółw grecki (Testudo graeca) jest niewielki, jednak potrzebuje odpowiedniego terrarium. To gatunek żółwia lądowego i w warunkach domowych musi mieć zapewnione warunki podobne do tych na wolności. Należy pamiętać, że żółwie to indywidualiści i zazwyczaj nie będą dobrze czuć się z innymi żółwiami czy zwierzętami.

 

Żółw grecki.

 

Jak wygląda żółw grecki?

Mimo swoich niewielkich rozmiarów ten gad przyciąga uwagę przez nietuzinkową jasnozieloną lub żółtą skorupę i kontrastujące czarne plamki. Charakteryzuje się półkulistym kształtem pancerza. Dorosły żółw grecki osiąga wielkość około 30 cm. Końcówka ogona jest zrogowaciała. Może osiągać masę ciała do 3 kg.

 

Żółw grecki – hodowla

Hodowla tego gada jest dość prosta, jeśli zapewni się na początku odpowiednie warunki i będzie zapewniało odpowiednie pożywienie, naświetlenie i ogrzewanie, może być to mało wymagający pupil.

Najlepsze warunki dla tego żółwia to samotne przestronne terrarium. Istotny jest też wybieg, bardzo dobrze sprawdzi się dom z ogrodzonym miejscem do swobodnego chodzenia. Żółwie mogą też uciekać, dlatego istotny jest nadzór nad pupilem. Ten gad może też chodzić po mieszkaniu, ważne jest, aby nie przebywał ciągle w terrarium i miał dostarczane różne bodźce.

 

Żółw grecki w domu.

 

Jakie wybrać terrarium dla żółwia greckiego?

Dorosły żółw grecki potrzebuje terrarium minimum osiem razy dłuższego niż jego ciało i pięć razy szerszego niż długość ciała.
W terrarium powinny znaleźć się elementy naturalne, na przykład mech, małe nietoksyczne rośliny czy elementy kory oraz siana. Te żółwie uwielbiają kopać i można zaprojektować miejsce z ziemią czy piaskiem. Jeśli chcemy zapewnić żółwiowi namiastkę naturalnych warunków, można wyciąć trawę z korzeniami i umieścić ją na całości lub części dna terrarium. Jeśli będziemy regularnie podlewać podłoże, może wystarczyć na kilka miesięcy. Dobrze sprawdzą się także liście umieszczone w miejscu przebywania żółwia. Należy pamiętać o regularnej wymianie roślin. Każdy żółw musi mieć miejsce do schowania się i swobodnego poruszania po terrarium. Równie istotne są różne obszary pod kątem nasłonecznienia, stąd też ważne jest miejsce do ukrycia. Żółw lubi się wygrzewać, ale potrzebuje także odpoczynku od promieni słonecznych czy lampy nagrzewającej. Mimo że to żółw lądowy, to lubi też wilgoć. Wilgotność powinna być większa niż 70%. Każdego dnia należy spryskiwać terrarium letnią przegotowaną wodą, co stworzy warunki podobne do śródziemnomorskich. W terrarium powinny znaleźć się miejsca z wilgotną słomą lub mchem. Niezbędna będzie miseczka ze świeżą wodą. Warto zabezpieczyć pojemnik z wodą i karmą, aby żółw ich nie wywracał. Istotnym elementem terrarium będą też kamienie o różnej porowatości, aby żółw mógł ostrzyć pazury i chować się pod nimi lub wspinać.

W zimniejszych miesiącach żółw będzie hibernował, więc na czas od listopada do lutego można trzymać tego gada w zimnym, zacienionym miejscu w pojemniku z wilgotnymi liśćmi lub ręcznikami papierowymi.

 

Jak łączyć żółwie greckie w terrarium?

Jeśli już chcemy połączyć żółwie, należy unikać łączenia samic i samców oraz innych żółwi europejskich, na przykład z żółwiem obrzeżonym czy mauretańskim. Samce w okresie godowym są agresywne dla samic, a różne gatunki żółwi mogą się ze sobą krzyżować.

 

Żółw grecki w ogrodzie

Jeśli chcemy trzymać żółwia na zewnątrz, należy zabezpieczyć teren ogrodu, na przykład siatką na wysokości ok. 50 cm. Teren dookoła niego również powinien być zabezpieczony siatką, przez którą nie będzie mógł się prześlizgnąć. Żółwie greckie ze względu na małe rozmiary mogą stać się łupem dla większych ptaków czy innych drapieżników. Podczas przebywania na zewnątrz żółw musi mieć również miejsce do ukrycia, bo promienie słoneczne mogą poparzyć delikatną skorupę. Zawsze konieczny jest nadzór nad zwierzęciem.

W okresie hibernacji żółwia nie zaleca się w ogóle wypuszczać na dwór, żółw potrzebuje wtedy zimnego, ciemnego miejsca, z dala od jakichkolwiek promieni słonecznych.

 

Może Cię zainteresować: Żółwiak chiński - wszystko co musisz wiedzieć

Żółw grecki w ogrodzie.

 

Żółw grecki a żółw stepowy

Żółwie greckie mimo nietuzinkowego wyglądu często są mylone z żółwiem stepowym. Oba gatunki są dość podobne, jednak żółw grecki naturalnie występuje na obszarach śródziemnomorskich, w tym Grecji, od której zawdzięcza nazwę. Z kolei żółw stepowy zamieszkuje głównie obszary stepowe. Różni je wygląd i preferencje co do podłoża.

 

Żywienie żółwia greckiego

Czy zastanawiałeś się, co jedzą żółwie greckie? Jak większość żółwi, te zwierzęta uwielbiają świeże rośliny. Dominujące w diecie żółwia greckiego powinny być rośliny łąkowe i trawiaste oraz chwasty, a warzywa mogą stanowić okazjonalny przysmak. Nie zaleca się podawania owoców. Dobrze sprawdzą się gotowe pokarmy dla żółwi uzupełniane o świeże przekąski. Dietę można urozmaicać suplementami dla żółwi, w tym wapń. Nie można jednak przesadzać z dodawaniem suplementów, dietę żółwia należy uzgodnić z weterynarzem lub zoodietetykiem. Warto podawać żółwiowi liście roślin, warzywa pokrojone w mniejsze kawałki i zioła. Należy też pamiętać o codziennym dostępie do świeżej wody.

Dla żółwi polecamy rośliny takie jak: pokrzywa, cykoria, mniszek lekarski, koniczyna, liście owoców (np. jeżyn, malin, czarnej porzeczki, truskawek), trawa. Można podawać suszone rośliny. Najlepiej mieszać świeże i suszone, aby zachować większą różnorodność.

W przypadku żółwia greckiego unikaj: mięsa, karmy dla innych zwierząt, jajek, nabiału. Żółwie greckie to bezwzględni roślinożercy i podawanie mu innego pokarmu może doprowadzić do chorób, a nawet śmierci.

Przeczytaj również: Jak najlepiej dbać o żółwia wodnego?

Żółwie greckie.

 

Co zrobić, kiedy żółw grecki nie chce jeść?

Powodów może być wiele, warto zacząć od sprawdzenia stanu samego zwierzęcia (głównie pyska), temperatury w terrarium i jakości pożywienia. Jeśli wszystko wydaje się w porządku, a problem nie mija, należy skontaktować się z weterynarzem. Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który zajmuje się zwierzętami egzotycznymi. Taki specjalista będzie posiadał większą wiedzę na temat żółwi i będzie mógł lepiej pomóc naszemu pupilowi.

 

Ile żyje żółw grecki?

Żółwie żyją wiele lat i decydowanie się na opiekę nad tym zwierzęciem to zobowiązanie nawet do końca życia. W naturze żółwie greckie mogą dożyć nawet 100 lat! A ile żółw grecki żyje w domu? Możemy spodziewać się, że będzie w naszym domu od 50 lat wzwyż. Takie zwierzę może być oddanym przyjacielem na długo, jednak potrzebuje odpowiedniego żywienia, terrarium i warunków do życia. Jeśli zapewnimy mu warunki podobne do tych w naturze, to może wieść długie i zdrowe życie.

 

Żółw grecki a dziecko?

Żółwie sprawdzą się dla dzieci, jednak to odpowiedzialność niemal na całe życie. Te gady nie są zbyt towarzyskie i nie nawiązują silnej relacji jak na przykład psy, dlatego warto przemyśleć decyzję o podarowaniu dziecku żółwia greckiego.
Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość