Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Snowshoe - kot w białych skarpetkach. Encyklopedia ras

Snowshoe to prawdziwy kot w butach! Najbardziej charakterystyczne są jego białe skarpetki, ale warto przyjrzeć się mu bliżej i poznać typowe cechy tego stosunkowo rzadkiego kota, będącego miksem syjama z amerykańskim kotem krótkowłosym.

Kot snowshoe jest bardzo rzadko spotykana rasą – a szkoda, bo łączy w sobie wspaniałe cechy kota syjamskiego i amerykańskiego kota krótkowłosego. Jest to kot energiczny, przyjacielski, otwarty i łagodny zarazem. Przeczytaj, co jeszcze wyróżnia „kota w butach”.

 

Snowshoe ma błękitne oczy i białą maskę na pysku.

 

Kot Snowshoe – historia

Historia rasy Snowshoe rozpoczyna się w latach 60’, w Filadelfii, gdzie hodowca kotów syjamskich Dorothy Hinds-Daugherty uzyskała miot kociąt z białymi znaczeniami „skarpetkami” na łapach. Błąd w hodowli szybko obrócono w korzyść i stworzono nową rasę – kota Snowshoe, dodając jeszcze do puli genów syjamskich, geny amerykańskiego kota krótkowłosego. Dzięki temu nowo powstała rasa kota miała oprócz białych skarpetek białą maskę w kształcie odwróconej litry V. W 1974 roku amerykańskie kocie federacje uznały nową rasę kota. Przez lata kot ten był zagrożony wymarciem. Dziś nadal należy do ras rzadkich – w Polsce pojawiają się jedynie pojedyncze osobniki.

 

Kot snowshoe ma charakterystyczną maskę na psyku i białe skarpetki.

 

Snowshoe – wygląd i sylwetka kota

Snowshoe jest największym i najcięższym kotem pośród kotów w typie syjamów – mimo to, nadal pozostaje stosunkowo szczupły w stosunku do innych ras. Jego głowa jest klinowata, uszy duże i spiczaste, a oczy intensywnie niebieskie w kształcie migdała. U kota Snowshoe częsta jest biała łata na pysku – w kształcie odwróconej V.
Snowshoe występuje najczęściej w umaszczeniu Seal Point oraz Blue, ale dozwolone jest każde umaszczenie typowe dla kotów syjamskich: Rot, Creme, Blau, Chocolate, Seal, Lila, Tabby Pointed, Fawn Pointed, Cinammon i Tortie Pointed. Sierść jest zawsze krótka, gładka, gęsta i przylegająca do ciała. Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu są białe „skarpetki” na łapach, którym kot zawdzięcza swoją nazwę.
Snowshoe waży przeważnie od 2,5 kg do 6 kg – samiczki są lżejsze od samców.

 

 

Charakter i zachowanie Snowshoe

Snowshoe to bardzo inteligentne, wrażliwe koty. Charakter w dużej mierze zawdzięczają syjamskim przodkom – tak jak one są pewne siebie i zabiegają o uwagę człowieka. Uwielbiają spędzać czas z ludźmi, pieszczoty i zabawy – bardzo źle znoszą samotność.
Snowshoe jest za to spokojniejszy i cichszy w stosunku to kotów syjamskich. Oprócz odpowiedniej porcji zabawy i atencji potrzebuje chwil wyciszenia i relaksu – źle znosi nadmiar bodźców, towarzystwa i hałasu.
Dzięki korzeniom amerykańskiego kota krótkowłosego, który w USA stosowany jest do felinoterapii, Snowshoe wyróżnia się łagodnością i zupełnym brakiem agresji – dlatego jest dobrym towarzyszem nawet małych dzieci. Amerykański przodek wpływa również na to, że Snowshoe przywiązuje się nie do miejsca, lecz podobnie jak pies – do opiekuna.
Jakie są idealne zabawki dla kota Snowshoe? Na pewno idealnie sprawdzą się wszelkie gry dla kotów – które pozwolą mu się zmęczyć intelektualnie. Koty te uwielbiają się także wspinać, dlatego nie powinno zabraknąć w domu wszelkich domków i wysokich drapaków dla kota. Z uwagi na to, że koty te czasem lubią schować się przed nadmiarem bodźców, warto im podarować także legowisko zamknięte dla kota.

 

Kot snowshoe z niebieskimi oczami.

 

Kot snowshoe – zdrowie i pielęgnacja

Koty te nie są szczególnie wymagające jeżeli chodzi o pielęgnację – ich potrzeby są w dużej mierze zbliżone do potrzeb kotów syjamskich i ograniczają się do wyczesania sierści raz na tydzień.
Z uwagi na to, że rasa ta jest mało popularna trudno jednoznacznie wskazać choroby typowe dla tej rasy – na pewno warto zwrócić uwagę na te, które dotykają szczególnie często koty syjamskie, czyli przede wszystkim problemy ze wzrokiem.
Koty Snowshoe podobnie jak koty syjamskie cieszą się często nieposkromionym apetytem, dlatego należy rozważnie dawkować im karmę oraz ograniczać smakołyki. Niestety przejawiają tendencję do otyłości – a co za tym idzie do pochodnych chorób jak na przykład cukrzyca.

 

Kot snowshoe leży na kanapie.

 

Snowshoe – hodowla, cena

Zakup kota Snowshoe w Polsce jest możliwy, ale hodowli jest bardzo mało. Podczas zakupu warto dokładnie sprawdzić, czy hodowla jest zarejestrowana i jaka jest jej historia. Cena kotów Snowshoe zależy od pochodzenia, oraz wartości hodowlanych i wynosi od 1000 zł, jeżeli szukamy tylko domowego przyjaciela, do nawet 1000 euro – jeżeli zależy nam na kontynuacji hodowli.

 

 

Ciekawostka o kocie Snowshoe:

Wszystkie kocięta Snowshoe po urodzeniu są całe białe, a ich właściwe umaszczenie ujawnia się dopiero po kilku tygodniach. Każdy kot tej rasy jest inny.

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość