Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Kocia mowa ciała - zrozum lepiej swojego kota

Ile razy kot zaatakował was „bez ostrzeżenia i ze złośliwości”? Zastanawialiście się kiedyś dlaczego to zrobił i czy próbował wam zakomunikować swoje zamiary? Gdyby przeanalizować całość zdarzenia, ruch po ruchu to może jednak pupil nie zrobił tego aż tak znienacka. Znając i wyłapując sygnały kota, być może udałoby się zapobiec nieprzyjemnej sytuacji i zażegnać konflikt.

Zatem przyjrzyjmy się sekretnej mowie ciała i poznajmy co bez słów chcą nam przekazać nasze koty.

Zacznijmy od tego, że aby dobrze poznać myśli naszego mruczka, należy mieć na uwadze całą jego postawę, a nie tylko poszczególne części ciała. One mogą jedynie ukazać część sprawy, nie jej sedno. Z czasem wprawa w odczytywaniu sygnałów będzie na tyle duża, że opiekunowi wystarczy jedno spojrzenie, aby wiedzieć  w jakim nastroju jest podopieczny. 

 

Co mówią kocie oczy?

Dla kotów długotrwałe wpatrywanie się w oczy jest wyzwaniem i próbą sił. Powolne mruganie oznaką zaufania i sympatii.

Kot zrelaksowany i wypoczęty, który dobrze czuje się w danym miejscu i towarzystwie, najczęściej ma oczy zmrużone, a powieki lekko opadające. Jednak najwięcej powiedzą nam kocie źrenice. Ich wielkość zależy nie tylko od światła, ale też od nastroju.

Rozszerzone źrenice mogą być oznaką przerażenia, strachu lub podniecenia, jednak w połączeniu z wyprostowanymi uszami  wskazują już na to, że kot nie jest przestraszony. Zły, lecz pewny siebie kot może mieć źrenice zwężone do minimalnego paska.

 

Zdenerwowany kot ma uszy skierowane do tyłu, wąskie źrenice i syczy. Wibrysy są skierowane do przodu.

 

Jakie sygnały przekazują kocie uszy?

Kocie uszy poruszają się niezależnie od siebie, a ruchliwość zapewnia im od 20 do 30 mięśni. Reagują one na każdy dźwięk i poruszenie w otoczeniu kota.

Rozluźniony i zadowolony mruczek uszy ma zwykle skierowane ku przodowi i lekko pochylone. Natomiast w chwili koncentracji lekko się one prostują za pomocą mięśni na czole. Narastające zdenerwowanie lub strach kota powoduje ruch uszu do tyłu i w dół aż do płaskiego ich położenia na głowie.

 

Co pokazuje koci ogon?

Spotkawszy znajomego kota lub swojego opiekuna kot unosi z zadowoleniem ogon, kierując jego końcówkę ku tyłowi.

Zamierzający zaatakować ofiarę lub zabawkę kot zamiata powoli ogonem na boki, co można odczytać jako wyraz jego niezdecydowania. Machanie ogonem czy też samą jego końcówką jest ostrzeżeniem, oznacza bowiem frustrację i może świadczyć o agresji – lepiej pozostawić wtedy kota w spokoju. W wyniku dużego zagrożenia włosy na ogonie stroszą się, w celu odstraszenia przeciwnika.

Ogon wygięty w kształt odwróconej litery U to zachęta do zabawy, pojawia się również podczas gonitw.

 

Co o nastroju kota mówią wibrysy?

Kot zaciekawiony, badający teren, ma sterczące wibrysy, wystawione do przodu. Wystraszony i niepewny, ułożone po sobie, przyklejone wręcz do pyska. W neutralnym nastroju włosy czuciowe kota są rozluźnione, nie widać na nich napięcia.

 

Ile o nastroju kota mówi sierść?

Kot w neutralnym nastroju powinien mieć futro błyszczące i gładkie, jeżeli wtedy sierść pozostaje najeżona, może to oznaczać złe samopoczucie, być może zarówno fizyczne jak i psychiczne. Taka nastroszona okrywa włosowa pojawia się również w postawia obronnej kota, ma na celu optyczne powiększenie swoich rozmiarów, tak aby wystraszyć przeciwnika i uniknąć z nim walki.

Natomiast kot agresywny, który ma zamiar już zaatakować, futro ma wygładzone. Jest na tyle pewny siebie, że nie boi się stanąć do potyczki i nie musi już swoimi rozmiarami aferować przeciwnika.

 Zrelaksowany kot pokazuje brzuch.

 

Warto znać mowę ciała swojego podopiecznego z wielu powodów, ale najważniejszym jest bliższe poznanie go i lepsza wspólna komunikacja. Na odległość można rozpoznać nastrój i zamiary swojego kota, tak aby później nie dziwić się z podjętych przez niego decyzji i kroków. Znajomość taka ułatwia też wspólne życie i minimalizuje konflikty. Odpowiedzialny opiekun powinien znać i szanować zamiary zwierzęcia.

 

Przeczytaj także o odgłosach jakie wydają koty i co one oznaczają.

 

Karolina Łuszczyk

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+