Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?

Ryby do oczka wodnego to świetny pomysł. Jednak zanim się na nie zdecydujemy, trzeba wybrać odpowiednie gatunki i ilość zwierząt adekwatną do wielkości zbiornika. Powszechnie przyjętą zasadą jest 1 mała ryba na 100 l wody, a w przypadku dużych 1 osobnik na 1000 l wody.

 

Ogrodowa sadzawka sama w sobie jest niebywałą ozdobą ogrodu. Ryby w oczku wodnym dodatkowo podnoszą jej walory. Najlepsze są ryby spokojne, osiągające nieduże rozmiary, odporne na panujące w Polsce warunki atmosferyczne. Popularne gatunki to karaś, różanka, złota orfa. Można też wybierać spośród ryb egzotycznych, jak kardynałek chiński czy wielkopłetw wspaniały.

 

Ryby w oczku wodnym podnoszą jego walory. Najlepsze są ryby spokojne, osiągające nieduże rozmiary ciała i odporne na warunki atmosferyczne w Polsce.

 

Jakie wybrać ryby do oczka wodnego wybrać?

Karasie to jedne z częściej wybieranych ryb do oczka wodnego. Zwierzęta dobrze aklimatyzują się w zbiornikach wodnych o różnej wielkości. Mogą mieć rozmaite ubarwienie - są czarne, białe, pomarańczowe, czerwone, żółte. Najlepsze odmiany karasi do ogrodowej sadzawki to kometa, shubunkin i nimfa. Do hodowli w niewielkiej przestrzeni doskonale nadaje się różanka. Ryba nie dość, że jest ładnie ubarwiona, to na dodatek odżywia się głównie glonami, które znajduje na dnie oczka. Inną propozycją do małego zbiornika jest słonecznica. To niewielkie i bardzo żywotne zwierzę. Żywi się larwami owadów, cząstkami roślin i glonami. Najlepiej czuje się w ławicy. Lubi przebywać w strefie brzegowej bogato obsadzonej roślinnością. W oczkach wodnych dobrze czuje się także złoty lin. To ryba spokojna, o żółtym, wydłużonym i lekko spłaszczonym ciele. Kolejnym polecanym gatunkiem ryby ozdobnej do oczka wodnego jest złota orfa o pomarańczowym podłużnym ciele. Jej wygląd podkreślają nietypowe płetwy, które są do połowy przezroczyste i czerwone. Dorosłe osobniki nie nadają się do małych zbiorników. Następny gatunek ryby w dużym oczku wodnym to karp koi. Znanych jest blisko 100 jego odmian, a najciekawsze to tashio sanku (białe z czerwonymi i czarnymi plamami), koholu (białe z czerwonymi plamami), show sanku (czarne z czerwonymi i białymi plamami).

 

Tropikalne ryby do oczka wodnego

Ciekawą propozycją do oczka wodnego są ryby tropikalne. Można się na nie zdecydować pod warunkiem zapewnienia odpowiadających im potrzeb. Zwierzęta te z powodzeniem można trzymać w oczku wodnym od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Na uwagę zasługują żyworódki, np. pawie oczko, gupik Endlera, drobniczka jednodniówka, gambuzja pospolita. Inne popularne gatunki to kardynałek chiński, wielkopłetw wspaniały, brzanka różowa, danio tęczowy, bass słoneczny. Nie sprawdzą się za to ryby przeznaczone wyłącznie do akwarium, jak np. paletki, trofeusy, żaglowce.

 

Ciekawą propozycją do oczka wodnego są ryby tropikalne. Jednak należy pamiętać, aby wybrać takie, którym możemy zapewnić odpowiednie warunki do życia.

 

Ryby do oczek wodnych – ważne zasady

Ryby do oczka wodnego najlepiej kupować wiosną. Wówczas najłatwiej rozpoznać ich płeć. Samice są napęczniałe od ikry, a samce na pokrywach skrzelowych mają białą wysypkę tarłową. Gdzie kupić rybki do oczka wodnego? Najlepiej w sklepie zoologicznym. Poleca się ryby młode, które najlepiej przyzwyczają się do nowego środowiska. Ryby wpuszcza się do oczka co najmniej po upłynięciu 2 tygodni od wybudowania go. W pierwszym roku nie powinno się wpuszczać wielu ryb. Zaleca się zacząć od kilku osobników i ewentualnie z upływem czasu zwiększać ich liczbę.

 

Woda w oczku powinna być przejrzysta i natleniona. Dbając o napowietrzenie, warto zaopatrzyć zbiornik w pompy filtrujące lub zbudować kaskadę. Dobrze jest wysypać dno kamieniami i żwirem oraz zadbać o roślinność. Ważne, aby przed wpuszczeniem ryb rośliny się ukorzeniły. Stworzą dla nich miejsca do schronienia. Zwierzęta powinno się codziennie karmić. Karmy dopasowuje się do ryb. Warto nabyć produkty kilku firm i stosować je naprzemiennie. Jesienią, kiedy temperatury wynoszą mniej niż 10º C, wstrzymuje się dokarmianie.

 

Pokarm dla ryb w oczku wodnym

 

Ryby w oczku wodnym – co robić z nimi zimą?

Przy małym oczku wodnym ryby trzeba przenieść do położnej w chłodnym pomieszczeniu wanny z zainstalowaną pompą akwariową. Jeśli oczko jest duże, można zostawić w nim ryby na zimę, o ile nie dopuści się do całkowitego zamarznięcia wody. Trzeba zastosować tzw. sztuczny przerębel lub go wyrąbać. Jeżeli chodzi o ryby egzotyczne, bezwzględnie nie mogą zostać w oczku podczas panowania niskich temperatur.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość